HobimKobi fikri nasıl sizce?

mısır çarşısı

Hobimkobi

Türkiye’de reel ticareti dödüren 2 milyona yakın kobi, iş yapış biçimlerini değiştirmeli ki büyüyebilsin. Ama değiştirmiyorlar.
Büyümek ve tanınmak isteyen kobilerin ikinci kuşakları hedeflenen bir çalışmayla, gelenekselden yenilikçi iş yapış biçimlerine ulaşılabilir. Bu ancak gençlerin kobi dönüşüm hikayelerine bir yerden eklemlenmesiyle mümkün görünüyor.

 

Proje

“Kobihobi: Hobiniz kobilerin dönüşümüyse sizi böyle alalım”

Bir web sitesiyle KOBİ’lere ulaşılacak.

KOBİ’ler nerede, ne iş yaptıklarını, müşteri kitlesini, semtinde ne gibi rekabet şartları geliştiğini ve arzuladıkları büyüme modelini hobimkobi.com’a girecek.

Ben Küçükyalı’da iş yapan bir akvaryumcuyum. Süs balıkları satarım, çevremde bir çiçekçi bir de nalbur var. Semtimde alanımda tekim. Daha fazla müşteri nasıl çekebilirim?” diyecek.
Lokasyon bazlı arama veren Büşra, yakınında olan bu akvaryuma biraz da balıklara olan ilgisinden alaka duyacak. Esnafla uygun bulurlarsa yorum yazarak ya da direkt mesajla görüşmeye başlarlar.
Böylece köşedeki nalbura bir stand koymayı, akvaryum boyut/fiyatlarını anlatır bir kitapçık ve yeni oluşturulan Instagram hesabının kullanıcı adını bırakabilirler.

Çok fazla şey yapabilirler.

Sektörel tasnif ve sıralama kullanıcı dostu olmak zorunda… Aradığını ve hakim olduğu alanı bulan girişimci ilginç kobileri hobisi haline getirecek.

Kobilerin nasıl büyüyebileceğini, nasıl tanıtım yapabileceğini, Instagram’ı nasıl kullanacağını esnaf amcalarına genç beyinler aktaracak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projenin Amacı

Girişimcilerle kobi hikayelerinin kalkınma ve zenginleşme hedefi doğrultusunda regüle edilmesi.

 

 

Sorunlar

Kobilerin büyük kısmının siteye giriş yapması beklenmiyor.
Kobi çocuklarını bu işin paydaşı haline getirecek TV reklamları şart.
Ailesi tuz işi yapan bir evladın babasına sürekli “Bir forklift alalım, hamal parasını kurtarırız hem de daha az yoruluruz” demesi olabilir mesela reklamın içeriği.

Kobi çocukları doğal birer girişimci. Bu çocuklar kafasındaki fikirleri aileleri ısrarla gelenekten yana kaldığı için hayata geçiremiyorlar.
Hem girişimcilere hem kobi çocuklarına yeni bir koridor açmak projenin amacıdır.

Amaç bir yılın sonunda Türkiye’nin 2023 hedeflerine yürüyüşünün yeni hikayesini yazmak.
Kobiler ataletini gençlerle aşabilir.

Projenin Faydaları

Geleceği kamyonetini yenilemekten fazlası olarak gören kobiler, kaliteye ağırlık verecek, haliyle daha fazla nitelikli müşteri çekecekler,
Müşteriler kalite karşısında sadatakiti artıracak,
Girişimciler fikirlerinin değerli olduğunu idrak edecek,
İnovasyon kültürü daha yaygın hale gelecek,
Fazladan sosyalleşme; boş zamanlarını balıklarla geçiren üniversite öğrencileri, dersten çıkıp bakır işleme ustasının yanında twit atacak öğretmenler…

 

Fikrimiz düşünce toplama aracıyla yayımlanmıştır. Patenti falan da alınmamıştır. Sonuca ulaşacağına güvenen girişimcier hiç çekinmeden kullanabilir fikri 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir