Tek gecede zengin olmak için 20 yıl çalıştım

 

 

 

 

 

Dünyanın severek oynadığı artırılmış gerçeklik (VR) oyunu PokemonGO’nun mucidi  John Hanke, başarısıyla ilgili aşağı yukarı şunları söyledi: “Tek gecede zengin olmak için tam 20 yıl çalıştım.”

Tutkunuz uykularınızı kaçırıyorsa başarıya ulaşacaksınız demektir. Bir hayaliniz varsa ve ona sahip çıkmalısınız.

Kavram karmaşası içinde boğulmadan hedef belirleyip ona ilerleyebilirseniz girişiminiz muhakkak başarıya ulaşacaktır. Enseyi karartmayın yeter ki.

John Hanke 40 yaşında ve bizim yaş grubunun (20-30) çocukluk tutkusu Pokemon’dan yürümesi araştırmalarını çok iyi yaptığını gösteriyor.

Hanke ve onun göz bebeği şirketi Niantic labs’in hikayesini kısaca sizlerle paylaşalım.

Hanke‘nin, Massively Multiplayer Online (MMO) türündeki oyunlara olan ilgisi, 1994 yılında başladı.

John Hanke, 2001 yılında coğrafi veri görselleştirme uygulamaları geliştiren yazılım şirketi Keyhole‘u kurdu.

Şirketin ilk ürünü olan EarthViewer, 2003 Irak İşgali sırasında canlı yayın haberlerinde sıkça kullanıldı ve bu durum şirketin adının duyulmasını sağladı.

Ardından Keyhole şirketi Sony, In-Q-Tel ve Nvidia gibi birçok şirket tarafından yatırım aldı.

 

 

 

 

 

 

Keyhole, Google’ın da oldukça dikkatini çekti.

Öyle ki Keyhole şirketi 2004 yılında Google tarafından satın alındı.

Ardından Keyhole’a ait servislerin olduğu gibi işleyişine devam edeceğini açıklayan Google, yazılımın fiyatını da düşürdü.

Son olarak ise Keyhole’un teknolojisi Google Earth ile entegre edildi.

John Hanke, bir süre sonra Google’dan ayrılıp yeni bir işe girişmenin yollarını aramaya başladı. Ancak o zamanki Google CEO’su (aynı zamanda Google kurucularından olan) Larry Page, kalması için Hanke’yi ikna etti ve Google bünyesinde kurulacak yeni bir birimin operasyonlarını yürütme fırsatı sundu.

 

Pokemongo Google’ın himayesinde büyüdü

 

2010’da Google bünyesinde kurulan Niantic Labs’ın ortaya çıkışı, konum tabanlı mobil uygulamaların ve sosyal bileşenlerin geliştirilmesini de hızlandırdı.

“John Hanke, şirket için kullandığı “Niantic” ismini ise Gold Rush (Kaliforniya Altına Hücum dönemi, 1848–1855) esnasında kullanılan bir gemiden aldığını belirtti.”

2015’in Ağustos ayında Alphabet çatısı altında yeni bir kurumsal yapılanmaya giden Google, Niantic Labs’ı bu yapılanmaya dahil etmeyerek ayrı bir şirket olarak yoluna devam etmesi kararını aldı.

Her ne kadar Google’ın sağladığı imkanlar oldukça fazla olsa da, bu kararın ardında bağımsız şirketlerin daha iyi organize olabilmesi, Google’ın oyun sektöründe çok fazla yer almaması gibi gerekçelerin olduğu söylendi.

 

 

 

Yeni yatırımlar, yeni anlaşmalar

Niantic Labs’ın Google’da ayrılmasının hemen ardından bir yatırım alma sürecine girildi. Öyle ki şirket, Pokemon GO hala geliştirilme aşamasındayken Google, The Pokemon Company ve Nintendo’dan 20 milyon dolar yatırım aldı.

Niantic Labs’ın en çok konuşulan oyunu Pokemon GO nihayet kullanıma sunuldu ve oyuncular tarafından kısa sürede benimsendi. Artırılmış gerçeklik, tasarım ve nostaljinin bir araya gelmesiyle birlikte Pokemon GO, oyun sektörüne damgasını vurdu.

Oyun kısa süre içinde uygulama mağazalarında ilk sıraya yükseldi. Ardından Twitter’dan daha fazla günlük kullanıcı sayısına ulaştı ve Facebook’dan daha fazla etkileşim almaya başladı.

 

İlk ayda 200 milyon dolar

 

Pokemon GO’nun ilk ayında elde edilen toplam gelir ise 200 milyon dolar oldu. Böylece Clash Royale ve Candy Crush oyunlarını geride bıraktı.

Niantic Labs, kullanıcıların oyunda karşılaştığı hatalar ve hile kullanan oyuncular yüzünden birçok şikayet aldı. Ancak çıkartılan yeni güncellemeler ve önlemler ile bu sorunların büyük çoğunluğu düzeltildi. Gelecek güncellemelerde ise çok daha yeni özelliklerin oyuna dahil edilmesi bekleniyor.

Pokemon’nun yeni oyunu Go tüm Free to Play oyunlar içinde en çok kazanan Candy Crush Saga‘dan tam 2,5 kat daha hızlı bir sürede 600 milyon dolarlık gelir elde etti. Clash of Clans‘tan ise 6 kat daha kısa sürede rekor gelir elde eden Pokemon Go, Nintendo‘nun yüzünü güldüren ender girişimlerden birisi oldu!

Kaynaklar:

http://www.teknoburada.net/2016/10/22/pokemon-go-nintendoyu-zengin-etti/

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir