Kearns’ın hikayesi tüyo veriyor

robertkearns

İlginç Bir Patent Hikayesi: Fasılalı Cam Silecekler ve Robert Kearns

Otomobillerde kullanılan, “fasılalı cam silecekler”in icadı, Amerika’nın en pahalı icadı olarak görülüyor. “fasılalı”, sürekli devam etmeyen, arada durarak devam eden anlamına geliyor. Bu sileceklerin mucidi, 1927-2005 yılları arasında yaşamış, Amerikalı mühendis, Robert William Kearns.

Kearns’ın bir filme de konu olmuş , oldukça ilginç bir yaşam öyküsü var. Kearns “fasılalı cam silecekler”i bulduktan ve yoğun uğraşları sonucu, istediği gibi çalıştırmayı başardıktan sonra, 1964 yılında, ürünün patentini aldı. Patenti aldıktan sonra, ünlü otomobil firmalarıyla görüşmeye başladı ve ürününü pazarlamaya çalıştı. Ürünü, Ford firmasına götürdüğünde, Ford bu fikri ve ürünü çok beğendi, Kearns’le bir anlaşma imzalayacaklarını, ürünü alacaklarını söylediler. Ancak bir süre sonra, Kearns’ı kandırdıkları ortaya çıktı. Asıl amaçları Kearns’ı aradan çıkartmak, silecekleri, otomobillerine kendi ürünleriymiş gibi yerleştirmekti. Bunu yaptılar da. 1969 yılında, Ford’un bütün modellerinde, bu silecekler kullanılmaya başlanmıştı.

mv5bmtmzodmzndu5nf5bml5banbnxkftztcwmta3otkxnw-_v1_sx1500_cr001500999_al_

Flash of Genius (2008) filminden bir sahne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra Crysler firması da yine Kearns’ın izni olmadan, silecekleri kullanmaya başladı. Robert Kearns bu olay üzerine, 1978 yılında, Ford firmasına dava açtı. Bu dava tam 12 yıl sürdü.

Kearns, davaya kendisini öyle kaptırdı ki, başka hiç bir şeyle ilgilenmiyordu. Hatta eşi bile, bir gün “artık yeter” dedi ve onu terk etti. Bu olaydan sonra, artık tutunacak bir ailesi de kalmayan Kearns, tüm ilgisini yine davaya verdi ve bu dava henüz sonuçlanmamışken, bir de Crysler’e dava açtı. Bu dava da 10 yıl sürdü.

Bu iki firma da, aslında Kearns’ın başa çıkamayacağı kadar büyük firmalardı. Kearns’ın onlarla yıllarca uğraşacak parası da, nüfuzu da yoktu. Yıllar boyu süren dava masrafları, 10 milyon doları bulmuş, bütün birikimlerini bu dava uğruna harcamıştı. Fakat çok azimliydi. Bu onun buluşu, onun hakkıydı ve sadece adalet peşinde koşuyordu. Hiç yılmadı ve sonuçta iki davayı da kazandı. Firmalar Kearns’e, tam 40 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldılar. Bu davalardan sonra Amerika’da patent konusu, büyük bir önem kazandı.

Robert Kearns, 2005 yılında yaşamını yitirdi. Bugün tüm otomobillerde, hala bu silecekler kullanılıyor. 2008 yılında, bu davayı anlatan, başrolünde, Greg Kinnear’ın oynadığı, “Flash of Genius” isimli bir film çekildi.

Kaynak: https://forum.donanimhaber.com/m_51652023/tm.htm

İzlemek isterseniz:

 

1 Katılım

  1. Ümit Kasal dedi ki:

    Bu tür motive edici ve akıcı hikayelerin devamını bekliyoruz.
    (Bu arada akşam evime gittiğimde ilk işim filmi izlemek olacak.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir